Problemy dotyczące bezpieczeństwa

W Google Search Console znajdziesz wiele cennych informacji na temat swojej strony internetowej. Jedną z najważniejszych sekcji GSC jest zakładka przedstawiająca problemy dotyczące bezpieczeństwa. Na szczęście nie przydaje się ona zbyt często i zazwyczaj wyświetla komunikat o tym, że nie wykryto żadnych kłopotów. Może się jednak zdarzyć, że hackerzy złamią zabezpieczenia Twojej witryny. Wówczas w GSC znajdziesz informacje, które pozwolą na skuteczniejsze pozbycie się problemu.

Dlaczego bezpieczeństwo strony jest tak ważne?

Wiele wirusów działa w taki sposób, by znacząco nie zakłócać funkcjonowania samego serwisu. Jednak nawet takie pozornie niegroźne złośliwe oprogramowanie może wyrządzić wiele szkód. Problemy dotyczące bezpieczeństwa mają bowiem duży wpływ na pozycjonowanie strony. Google nie chce proponować swoim użytkownikom adresów, które mogą stanowić dla nich zagrożenie. Co za tym idzie, pozycje zawirusowanych stron w wynikach wyszukiwania są znacząco obniżane. Duża ilość nierozwiązanych problemów może doprowadzić też do całkowitego wykluczenia strony z Google, co dla wielu biznesów online jest równoznaczne z nagłą utratą większości klientów.

Bardziej agresywne wirusy mogą narobić też wiele innych szkód. Zdarza się np. że z powodu wirusa hosting blokuje działanie poczty, serwer jest przeciążony i strona działa wolniej lub też witryna przestaje się wyświetlać.

Jakie problemy z bezpieczeństwem mogą się pojawić?

Hakerzy mają wiele sposobów na to, by utrudnić życie nieostrożnym właścicielom stron. Bardzo częstym zjawiskiem jest implementowanie na stronie kodu rozsyłającego SPAM. Inna taktyka hackerów to ustawianie przekierowań na zewnętrzne serwisy. Często na pierwszy rzut oka nie widać, że strona została zhakowana, bo złośliwe oprogramowanie wykorzystuje tzw. cloaking – pozostawia widoczną stronę bez zmian, a pod tym „płaszczem” implementuje kod, który widzą tylko boty Google.

Jak zabezpieczyć się przed takimi zagrożeniami i zmniejszyć ryzyko, że tak efekty pozycjonowania, jak i sama strona nie zostaną zniszczone przez atak? Kluczowe znaczenie ma profilaktyka. Pamiętaj, aby zawsze korzystać z bezpiecznych i unikalnych haseł. Warto stosować też podwójną autoryzację. Bezwzględnie należy też regularnie aktualizować oprogramowanie – zwłaszcza, gdy używasz jednego z popularnych CMS-ów.